Najvažniji parametri za uklanjanje grafita
Vrsta i vreme izloženosti grafita igraju odlučujuću ulogu u tome kako se boja može ukloniti. Što kraće vreme boja prianja na podlogu, to se lakše može ukloniti. Vrsta, poroznost i upijanje podloge takođe su veoma značajni – jer što dublje boja prodire, teže je izvući je. Drugim rečima, što je površina zatvorenija, lakše je ukloniti grafite. Lokalni i zakonski propisi takođe igraju ulogu. Na primer, ako se grafiti nalaze na fasadi zaštićene zgrade, određene hemijske metode čišćenja možda neće biti dozvoljene za uklanjanje u zavisnosti od lokalne politike.
Razmatranja za uklanjanje grafita
Vrsta grafita
Starost grafita
Vrsta, poroznost i upijanje podloge
Lokalni i zakonski propisi
Vrste i sastojci boja za grafite za uklanjanje
Sastav boja za grafite je raznovrstan kao i druge opcije dostupne na tržištu. Komponente koje najviše otežavaju uklanjanje su ulja, veziva, propelanti, rastvarači i razni pigmenti. Tri najčešće korišćene vrste grafita su sprej boje i lakovi, markeri i flomasteri, i bitumenski sprej. Sprej boje i lakovi se prepoznaju po tome što se obično nanose široko, sa ivicama koje su nešto tanje od centralnog dela. Markeri i flomasteri se obično nanose ravnomerno. Zbog svoje tanke strukture, duboko prodiru u površinu na koju se crtaju. Bitumenski sprej, poznat i kao podloga, je veoma lepljiv i jedan od najtvrdokornijih oblika za uklanjanje.
Starost grafita
Najbolji rezultati uklanjanja grafita postižu se kada se grafiti uklone odmah nakon nanošenja. Pored toga, brzo uklanjanje može sprečiti moguće daljnje grafite.
Vrste podloga
Grafiti se mogu naći na svim vrstama materijala. Zidovi kuća, fasade i barijere na autoputevima, na primer, napravljeni su od maltera, betona ili pločica. Vozovi, prigradski vozovi i stanice za prevoz takođe su popularne mete – kako stakleni i plastični prozori, tako i klupe napravljene od drveta ili plastike. Pored toga, materijali kao što su metal, boja ili asfalt takođe se koriste kao podloga za grafite, na primer na saobraćajnim znakovima, automobilima ili putevima.
Lokalni i zakonski propisi
Lokalni propisi moraju se poštovati prilikom uklanjanja grafita. Ovo se prvenstveno odnosi na upotrebu sredstava za čišćenje. Posebno kod zaštite zaštićenih zgrada, ovome se mora posvetiti dodatna pažnja. Kod zaštićenih zgrada često je slučaj da se mogu koristiti samo određene hemikalije (ili čak nijedna) za uklanjanje grafita.
Čišćenje i restauracija spomenika
Čišćenje i restauracija spomenika je zadatak koji predstavlja jedinstvene izazove. Jedan od ključnih faktora je rizik od oštećenja ovih dragocenih i istorijskih objekata nepravilnim postupcima. Da bi se odredile odgovarajuće tehnike čišćenja, neophodna je temeljna analiza materijala, vrste i nivoa prljavštine, kao i oblika i struktura. Ovo često uključuje testiranje mogućih metoda čišćenja na uzorcima površina kako bi se osigurala njihova efikasnost i sigurnost. Neke od dostupnih opcija za restauraciju čišćenja uključuju niskopritisno peskarenje, visokopritisno čišćenje toplom vodom sa parnom fazom, čišćenje suvim ledom, komprese ili čak lasersku tehnologiju.
Kako ukloniti grafite
Pravi način za uklanjanje grafita zasniva se na gore navedenim razmatranjima. Pored toga, koncentracija i vreme izloženosti odgovarajućih (hemijskih) sredstava za uklanjanje grafita, ako se koriste, igraju važnu ulogu. Sredstva obično imaju visok sadržaj rastvarača i moraju se koristiti pojedinačno u odgovarajućoj koncentraciji i redosledu kako bi se postigao uspešan rezultat. Ova sredstva rastvaraju vezivo u boji grafita tako da se može isprati sa fasade. Upotreba neprikladnih, konvencionalnih hemijskih sredstava za čišćenje može rezultirati oštećenjem površina ili čak produbljivanjem boje u podlogu. Ovo se takođe može desiti ako se ne koriste pravilno. Kao i sva sredstva za čišćenje, sredstva za uklanjanje grafita imaju ciljni temperaturni opseg u kojem najbolje deluju. Za mnoga sredstva za uklanjanje grafita, ovo je između 10 i 15 °C.
Saveti za uklanjanje grafita
Uvek prvo testirajte: Pre nego što započne stvarno uklanjanje grafita, odabrani alat i sredstvo za uklanjanje grafita treba testirati na malom delu na odgovarajućem mestu.
Uklonite što je moguće više mehanički: Ako materijal i radno okruženje dozvoljavaju, ručno predčišćenje je idealno. Takođe, iz ekoloških razloga, ima smisla ukloniti što je moguće više boje mehanički kako bi se koristilo što manje (hemijskih) sredstava za uklanjanje grafita.
Mašinsko čišćenje pod visokim pritiskom tople vode
Visokopritisno čišćenje je važna metoda u uklanjanju grafita. Posebno za veštački kamen ili ciglu, visokopritisno čišćenje toplom vodom je efikasno sredstvo. Ima prednost niske potrošnje vode i visoke snage čišćenja. U pravilu, rad se obavlja u temperaturnom opsegu od 60 do 80 °C. Ovo čini (hemijska) sredstva za uklanjanje grafita bržim i efikasnijim.
Ako grafiti treba da se uklone sa mesta gde ni struja ni voda nisu lako dostupni, prenosivi visokopritisni čistač tople vode je idealno rešenje. Ovaj uređaj radi samostalno zahvaljujući ugrađenim rezervoarima za vodu i gorivo i dizajniran je za mobilnu upotrebu.
Proces peskarenja abrazivnim česticama
Blago uklanjanje tvrdokornih mrlja i prljavštine – to je ono za šta je proces peskarenja česticama savršen. Koristi se za mehaničko, ali blago uklanjanje grafita sa površina kao što su prirodni kamen i cigla. U procesu, kompresor generiše komprimovani vazduh (sa minimalnim kapacitetom od 4 m3 po minuti), i precizno dozirani abraziv se dodaje ovom vazduhu. Na tržištu je dostupno više od 2.000 vrsta abraziva koji se razlikuju po materijalu, stepenu tvrdoće i veličini i obliku zrna. Stepen tvrdoće abraziva mora se unapred definisati testovima prema Mohsovoj skali. Često je tvrdi, ali vrlo fini abraziv sa veličinom zrna od 0,2 do 0,8 mm najbolji izbor. Grubi abrazivi sa veličinom zrna od 0,25 do 1,4 mm i Mohsovom tvrdoćom od 6 ili 7, s druge strane, pogodni su za brzo, efikasno uklanjanje grafita ako zid treba ponovo obraditi.
Prava vrsta i količina abraziva i nivo pritiska vazduha mogu ukloniti grafite sa različitih vrsta površina. Međutim, postoje i materijali koji nisu pogodni za proces peskarenja česticama. Metal, staklo ili beton, na primer, postaju mutni ili se lome. Dodavanje male količine vode (do 120 l/h) na mlaznicu uglavnom sprečava stvaranje prašine.
Ovaj postupak često može ukloniti veliki deo grafita, posebno deo koji se nalazi na površini. Ako je površina vrlo upijajuća, možda će biti potrebno koristiti sredstva za čišćenje nakon toga.
Čišćenje suvim ledom
Čišćenje suvim ledom idealno je za uklanjanje grafita sa osetljivih površina. Metoda čišćenja suvim ledom poznata je po svom blagom načinu rada – i može se koristiti na površinama gde bi metode peskarenja česticama bile previše abrazivne. Ako se grafiti nalaze na staklu, metalu ili pločicama, mogu se efikasno ukloniti na ovaj način. Čišćenje suvim ledom je veoma ekološki prihvatljivo, jer nema otpadnih voda, hemikalija ili ostataka medija za peskarenje nakon obrade. Samo uklonjene supstance treba ukloniti sa poda.
Sredstvo za peskarenje su suvi led peleti. To su zamrznute CO2 granule sa temperaturom od -79 °C. Peleti udaraju u površinu fasade brzinom većom od 150 m/s, a sloj grafita postaje krhak zbog velike temperaturne razlike. Postaje krhak i puca. Istovremeno, suvi led peleti prodiru u pukotine stvorene u sloju boje, gde se odmah pretvaraju u CO2 gas i doslovno odbacuju čestice.
Saveti za čišćenje suvim ledom
Uvek koristite svež suvi led: Nakon samo jednog dana, peleti suvog leda gube do 20 procenata svoje efikasnosti – stoga se preporučuje da uvek koristite svež suvi led za uklanjanje grafita.
NE PREPORUČUJEMO: Uradi sam rešenja ili eksperimentisanje
Ako je potrebno ukloniti grafite, uvek treba pozvati profesionalnu pomoć. Postoje kompanije koje su specijalizovane za ovo područje i znaju koje alate i opremu koristiti. Pokušaji uklanjanja grafita pomoću samostalnih rešenja obično ne uspevaju, a boja se razmazuje ili se samo dublje utiskuje u podlogu. Takođe, grafiti se ne smeju jednostavno prefarbati bez prethodnog uklanjanja. Ovo može dovesti do tzv. "probijanja" prefarbanih grafita, tako da se barem nijanse pojavljuju nakon kratkog vremena.
Uklanjanje grafita i zaštita životne sredine
Loša vest je da uklanjanje grafita bez upotrebe hemijskih supstanci ne funkcioniše uvek. Međutim, pomenute metode su ekološki prihvatljive. Visokopritisno čišćenje štedi vodu – u poređenju sa upotrebom konvencionalnog creva za vodu. (Hemijska) sredstva za uklanjanje grafita treba koristiti u što manjim količinama. Kod peskarenja česticama i čišćenja suvim ledom, uopšte se ne koriste hemikalije i gotovo da nema ostataka materijala. Najteži ekološki faktor u uklanjanju grafita je sama boja. Stoga, proizvedene čestice ili otpadne vode treba prikupiti i pravilno odložiti ili reciklirati.
Prevencija korišćenjem odgovarajuće zaštite od grafita
Ne postoji zaštita od grafita, ali se mogu preduzeti preventivne mere kako bi se boja kasnije lakše uklonila i kako bi se površine zaštitile od značajnih oštećenja. Međutim, čak i uz odgovarajuću zaštitu, i dalje važi da što se grafiti brže uklone nakon što su naneti, to se boja lakše uklanja.
Na tržištu su dostupne brojne opcije za zaštitu od grafita. U suštini, može se napraviti razlika između žrtvenih i trajnih sistema za zaštitu od grafita.
Žrtveni sistemi – poznati i kao polutrajna zaštita – moraju se ponovo naneti nakon uklanjanja grafita. Gornji sloj (zaštitni sloj) se stoga "žrtvuje". Kod polutrajne zaštite, drugi sloj ostaje na površini.
Privremeni zaštitni premazi, s druge strane, potpuno se uklanjaju jer se sastoje od samo jednog sloja – obično prirodnih voskova, akrilata ili polisaharida. Obično su bez rastvarača. Ako se nanese boja, grafiti na ovim podlogama mogu se ukloniti visokopritisnim čišćenjem toplom vodom.
Trajni sistemi formiraju filmove otporne na rastvarače na tretiranim površinama i traju do 10 godina. Grafiti se jednostavno uklanjaju uz pomoć odgovarajućih sredstava za čišćenje i upijajuće krpe. Prijatan bonus je da premaz ne samo da olakšava uklanjanje grafita, već i štiti površine od mnogih drugih vrsta uticaja iz okoline, kao i UV svetlosti.
Za više informacija o uslugama uklanjanja grafita i čišćenja fasada koje pružamo pročitajte ovde.
Više o našim uslugama pogledajte ovde.
Comments