top of page
Brasco čišćenje logo

Pranje Fasade: Ključni Saveti za Dugotrajnu Zaštitu i Održavanje Zgrada

Zgrade moraju biti posmatrane kao investicije i upravljane kao takve u tehničkom, ekonomskom i društvenom smislu tokom celog svog životnog veka. Pošto su vidljiva komponenta struktura i imaju blisku vezu sa okolinom, fasade značajno doprinose kvalitetu urbanog okruženja. Arhitektonska fasada dugo je bila fascinantna tema interesovanja za građevinske naučnike i dizajnere, integrišući estetske i performativne elemente u sveobuhvatnoj perspektivi. Fasade su najudaljeniji omotači zgrada koje prenose imidž i kreativnu nameru. One se sve više doživljavaju kao ključni ekološki regulatori.

Dobro dizajnirana fasada može pomoći novoj strukturi da postigne viši nivo performansi za vlasnike, stanare i okolinu. Takođe može poboljšati ukupne karakteristike određene građevine. Fasade se mogu izrađivati od različitih materijala, kao što su nerđajući čelik, terakota, prirodni kamen, eloksirani aluminijum, duranodični aluminijum, cigla i malter, montažni beton, beton izliven na licu mesta, glazirana cigla/blok, bronza (bakarne legure) i drugi materijali. Svi ovi materijali dolaze u različitim bojama, teksturama i sastavima, ali imaju nekoliko zajedničkih karakteristika. Njihova glavna uloga je zaštita zgrade od vremenskih uticaja, kao i definisanje karaktera same građevine. Međutim, svi ovi materijali zahtevaju održavanje kako bi se maksimizovao njihov životni vek i očuvala estetska vrednost. Nepravilne metode održavanja mogu izazvati veću štetu nego korist (Nicolas Francart, 2021).

Oštećena fasada ne samo da izaziva funkcionalne probleme unutar zgrade, kao što su prodori vode, već može dovesti i do društvenih pojava poput samomarginalizacije zajednice. Zbog toga je važno prepoznati značaj održavanja i podići svest o malom procentu budžeta za građevinske objekte koji se ulaže u ovu oblast.


FASADE I NJIHOVO ČIŠĆENJE

Pošto su fasade složeni sistemi za projektovanje, ugradnju i održavanje, one značajno utiču na performanse zgrade. Fasade se sastoje od zidova, prozora i različitih vrsta obloga (bilo da su direktno ili indirektno pričvršćene, neprekidne ili isprekidane). Određivanje elemenata fasade ključno je za procenu potreba za održavanjem na osnovu najčešćih anomalija i njihovih uzroka.

Kako bi se procenila trajnost fasade, potrebno je poznavati nepovoljne faktore kojima je izložena. Opterećenja, stres, deformacije, prljavština, zračenje, ekstremne temperature, zagađenje, soli, mikroorganizmi, biljke, buđ, insekti i ptice – sve ove pojave mogu značajno uticati na performanse fasade, posebno kada su kombinovane sa nedovoljno kvalitetnim građevinskim elementima.

Najčešći problemi koji se javljaju na fasadama su: pucanje, mrlje, gubitak kohezije, problemi sa pričvršćivanjem. Dok su vlasnici svesni potrebe za preventivnim održavanjem krova, malo njih shvata da bi i vertikalni omotač zgrade trebalo održavati s istim nivoom pažnje.

Najveći problem kod ofarbanih fasada predstavlja promena boje usled taloženja prljavštine na površini zida. Kod fasada obloženih keramičkim pločicama najčešće nepravilnosti su "mrlje, promena boje ili sjaja pločica" i "promena boje fuga". Na fasadama prekrivenim prirodnim kamenom, glavne anomalije su razlike u boji kamena.

Detaljno poznavanje fasade omogućava planiranje proaktivnih mera održavanja, kao što su inspekcije, lokalni popravci, zamena delova, čišćenje, zaštitni premazi i manji ili veći zahvati.


Stručni tim Brasco se bavi različitim tehnikama u domenu pranje fasade

ODRŽAVANJE ZGRADA tehnikama kao što je pranje fasade

Prema Merteinssonu (2021), održavanje obuhvata sve tehničke i administrativne procese, uključujući nadzor, koji su neophodni da bi se građevinski elementi vratili u stanje u kojem ispunjavaju odgovarajuće standarde performansi.

Troškovi održavanja javljaju se u tri faze životnog ciklusa zgrade: projektovanje, izgradnja i korišćenje/održavanje. Iako su troškovi izgradnje i projektovanja značajni, oko 80% ukupnih troškova nastaje tokom faze korišćenja i održavanja. To naglašava ekonomsku važnost planiranog održavanja zgrada.

Planovi održavanja koji se uspostave već u fazi projektovanja mogu smanjiti ukupne troškove, dok istovremeno osiguravaju zadovoljstvo korisnika kroz bolje razumevanje ponašanja zgrade tokom eksploatacije.


PRIRODA ODRŽAVANJA ZGRADA

Održavanje obuhvata sve aspekte strukture – vrata, toalete, prostorije, nameštaj, krovove i zidove. Čišćenje fasade smatra se planiranim održavanjem, što podrazumeva redovne aktivnosti prema unapred utvrđenom rasporedu, npr. nedeljno pranje prozora, svakodnevno čišćenje podova i godišnje farbanje fasade.

Aktivnosti održavanja obuhvataju četiri glavne komponente:

  1. Servisiranje – Redovni ciklusi čišćenja i održavanja, poznati i kao rutinsko održavanje.

  2. Ispravke – Popravke koje se izvode zbog projektnih grešaka, loše ugradnje ili oštećenja prilikom isporuke materijala.

  3. Zamena – Neizbežna zamena materijala koji se vremenom troši.

  4. Zaštita – Preduzimanje mera kako bi se produžio vek trajanja fasade, npr. nanošenje zaštitnih premaza.


INSPEKCIJA I PLANIRANO ODRŽAVANJE

Od kraja 20. veka, svi novi i rekonstruisani objekti obavezni su da poseduju priručnik za održavanje, koji sadrži raspored potrebnih aktivnosti održavanja. Ako takav priručnik ne postoji, trebalo bi ga izraditi na osnovu rezultata inspekcije fasade.

Vrste inspekcija fasade:

  • Rutinska – Povremeni pregledi koje obavlja korisnik zgrade.

  • Opšta – Vizuelna inspekcija ključnih elemenata koju vrši stručnjak.

  • Detaljna – Temeljna inspekcija fasade, najčešće svakih pet godina.

Dobro osmišljen program održavanja smanjuje broj nepredviđenih popravki, čime se minimiziraju troškovi i smetnje za korisnike zgrade. Korišćenje skela za održavanje fasada može biti skupo i ometati poslovanje stanara, pa se preporučuje kombinovanje više aktivnosti održavanja prilikom jedne postavke skele kako bi se smanjili troškovi.


Redovno pranje fasade ključno je za očuvanje estetskog izgleda i dugovečnosti objekta, ali i za sprečavanje ozbiljnijih oštećenja usled nakupljanja nečistoća i spoljašnjih uticaja. Kako biste osigurali optimalno održavanje vaše fasade, stručni tim Brasco može izvršiti procenu trenutnog stanja, utvrditi potrebu za pranjem i preporučiti odgovarajuću učestalost čišćenja. Na taj način, uz planirano i profesionalno održavanje, vaša fasada će dugoročno zadržati funkcionalnost i vizuelni kvalitet. Kontaktirajte nas kako bismo zajedno pronašli najbolje rešenje za vaš objekat.


Angažovanjem stručnjaka za pranje fasade, nećete brinuti o oštećenju maltera, već ćete vrlo brzo uživati u obnovljenom izgledu Vaše zgrade.


Više o našim uslugama pogledajte ovde.

Informacije o cenama usluga čišćenja možete pronaći ovde.

Pratite nas na našim mrežama: Instagram, Facebook

Comments


O BRASCo-u

Preduzeće BRASCO d.o.o. osnovano je maja 2005. godine kao naslednik zanatske radnje čiji se nastanak beleži davne 1988. godine sa osnovnom delatnošću pranja tepiha. Danas osnovna delatnost preduzeća BRASCO je profesionalno čišćenje enterijera i eksterijera, tekuće - svakodnevno i periodično - generalno čišćenje poslovnog prostora uz angažovanje stručnog i obučenog kadra, kao i najsavremenijih profesionalnih mašina i sredstava za čišćenje.

NAŠA KANCELARIJA

Rtanjska 5a
11000 Beograd, Srbija

RADNO VREME

Ponedeljak - petak : 8 - 16h
​​Subota: 9 - 15h
Nedelja: Ne radimo

TELEFON

011 2458 662
+381 63 7713 511

EMAIL

  • Facebook
  • Instagram

© Copyright 2024. BRASCO D.O.O. Powered and secured by Wix

bottom of page