Čist pod donosi brojne prednosti
Pre svega, čist pod doprinosi boljem zdravlju. Takođe, smanjuje rizik od nezgoda, poput klizanja ili spoticanja. Sa estetske strane, čist pod može poslužiti kao osnova koja povezuje sve elemente dizajna u prostoriji i čini da sve izgleda skladno. Takođe je isplativije održavati podove u dobrom stanju, jer će trajati duže. Sve ovo ukazuje na to da biste mogli razmisliti o angažovanju firmi za profesionalno čišćenje podova kako bi Vaši podovi bili u vrhunskom stanju. Oni ne samo da imaju iskustvo, već i odgovarajuće alate da svakom tipu poda pruže potrebnu negu.
Ipak, i Vi možete doprineti održavanju čistoće svojih podova. Evo nekoliko saveta za negu različitih vrsta podova:
Drveni podovi
Uz pravilnu negu, drveni podovi mogu zadržati svoj kvalitet vekovima. Pravilna nega u ovom slučaju podrazumeva određivanje završne obrade poda: vosak, poliuretan ili neobrađeno drvo.
Za podove sa završnom obradom od voska i neobrađeno drvo, redovno brisanje prašine, metenje ili usisavanje će biti dovoljno. Pranje će s vremenom oštetiti ove podove.
Za podove sa poliuretanskom završnom obradom, idealno sredstvo za čišćenje je sapun neutralnog pH. Pratite uputstva za pravilno mešanje vode i sapuna, zatim navlažite krpu i prebrišite pod ravnomernim potezima. Na kraju, osušite pod mikrofiber krpom.
Neki ljubitelji Uradi sam metoda preporučuju korišćenje čaja zbog visokog sadržaja tanina, prirodnog spoja koji daje drvenim podovima prelep sjaj.
Laminat
Jedna od najboljih stvari kod laminatnih podova (pored niske cene) je njihovo lako održavanje. Nema potrebe za korišćenjem polirskih sredstava ili specijalnih čistača; dovoljno je redovno brisanje prašine ili usisavanje. Za tvrdokorne mrlje, jednostavno ih očistite blago vlažnom mekom krpom i postarajte da se potpuno osuše.
Takođe, važno je brzo obrisati prosute tečnosti kako biste sprečili da se upiju, posebno u spojevima laminatnih panela.
Ako živite u suvim i prašnjavim ili peskovitim područjima, potrebno je češće brisanje prašine ili usisavanje. Obratite pažnju na spojeve između panela jer se sitne čestice prašine ili peska mogu zavući unutra.
Keramičke i porcelanske pločice
Pločice od keramike i porcelana su izuzetno izdržljive i lako se održavaju. Nakon metenja ili usisavanja da biste uklonili prljavštinu, pesak i prašinu, možete obrisati pod mokrom krpom koristeći blagi deterdžent i krpu od antilopa. Zamenite rastvor deterdženta čim postane previše prljav kako biste sprečili da podovi postanu mat.
Nakon dva prolaza krpom prilikom pranja, uzmite kantu čiste vode i koristite je za ispiranje poda. Uradite to u dva navrata kako biste uklonili sve ostatke sapuna. Ako postoje mrlje, uklonite ih odgovarajućim sredstvom pre pranja i ispiranja poda.
Za čišćenje fuga, možete koristiti blagi deterdžent pomešan sa malo sirćeta i tople vode. Ostavite rastvor da odstoji nekoliko minuta pre ribanja, pranja i ispiranja. Osigurajte da pod potpuno osušite nakon toga.
Prirodni kamen
Podovi od prirodnog kamena su među najtežima za održavanje jer zahtevaju vrlo specifičnu negu. To je zato što prirodni minerali u kamenu mogu biti oštećeni pogrešnom mešavinom supstanci.
Za prirodni kamen potreban je čistač neutralnog pH. Sve ispod pH 7 je kiselo i može izazvati oštećenja. Alkalni čistači ili oni iznad pH 7 mogu ostaviti ostatke koji takođe oštećuju kamen. Sa čistačem neutralnog pH možete biti sigurni da minerali u kamenu neće biti oštećeni. Proverite etiketu kako biste bili sigurni da koristite čistače pH 7.
Za neobrađene kamene pločice, najbolja opcija je jednostavno topla voda. Navlažite mikrofiber krpu toplom vodom i prebrišite kao obično. Za tvrdokorne mrlje, najbolja metoda je parenje. Za mekše kamene površine kao što je mermer, osigurajte da površina bude što čistija redovnim usisavanjem.
Vinil
Ključna stvar kod vinilnih podova je da paste za poliranje voskom nisu preporučljive. One ostavljaju tanak film na vrhu vinila. Kada se ostatak nakupi, može učiniti da pod izgleda mutno. Umesto toga, pomešajte malo bebi ulja sa jabukovim sirćetom i vodom kako biste vinilnim podovima dali prelep sjaj.
Za redovno brisanje prašine, koristite metlu sa mekim vlaknima ili mekani nastavak za četku na usisivaču. Za dubinsko čišćenje, navlažite krpu mešavinom vode i blagim deterdžentom. Kao i kod pločica, "operite" u dva prolaza, a zatim "isperite" krpom navlaženom vodom i temeljno osušite.
Imajte na umu da se vinilni podovi lako mogu ogrebati. Ako se to dogodi, možete poprskati malo sredstva za odmašćivanje na meku krpu i protrljati ogrebano područje. Zatim koristite mešavinu sirćeta i vode da uklonite ostatke.
Linoleum
Linoleum podovi imaju mnoge prednosti, uključujući pristupačnost i izdržljivost. Vrlo su jednostavni za održavanje, sa samo malo deterdženta za pranje posuđa i mlakom vodom. Pre brisanja obavezno pometite ili usisajte kako ne biste izgrebali površinu. Takođe, izbegavajte sredstva za čišćenje na bazi amonijaka kako biste sprečili oštećenje vinila.
Možete i voskirati linoleum podove kako bi sjajili. Koristite tečni vosak umesto paste, jer pasta ne daje dobar sjaj. Pored toga, pratite uputstva i pustite da se vosak pravilno osuši kako biste postigli najbolje rezultate.
Preporučuje se svakodnevno brisanje prašine sa linoleum podova, a zatim nedeljno dubinsko čišćenje koristeći gore pomenuti rastvor deterdženta za pranje posuđa i vode. Ako koristite usisivač za brisanje prašine, koristite nastavak za tvrde podove umesto mekane četke za najbolje rezultate.
Kao što vidite, održavanje čistoće podova je relativno jednostavno. Ključ je u poznavanju tačnih karakteristika vašeg poda kako biste znali koje supstance ili rastvore treba izbegavati. Pored toga, ako koristite specijalne čistače, pratite njihova uputstva do detalja.
Za više informacija o uslugama mašinskog pranja podova i čišćenja podova koje pružamo pročitajte ovde.
Više o našim uslugama pogledajte ovde.
Pratite nas na našim mrežama: Instagram
Comments